Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat. F3F
Jeżów Sudecki 27-28.09.2008
fot. A. Morawski, P. Pniak

W dniach 27-28.09 odbyły się w Jeżowie Sudeckim Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat. F3F.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na kolejne prognozy pogody na podstawie których próbowano określić czy warto jechać do Jeżowa. Niepokój zawodników i organizatorów był uzasadniony bo przez 2 tygodnie poprzedzające zawody cały czas lało i było zimno. W miarę zblizania sie terminu zawodów prognozy stawały się coraz bardziej obiecujące ale jeszcze na dwa dni przed zawodami niektórzy mieli obawy czy zawody sie odbędą. Mimo wszelkich niepewności swój udział w zawodach zgłosiło 26 zawodników z róznych regionów Polski. W sobotni poranek na szczycie góry szybowcowej w Jeżowie zebrali się wszyscy zawodnicy i organizatorzy. Ostatnie prognozy nie były optymistyczne bo miało wiac z kierunków północnych ale bardzo słabo. Zawodnicy nie tracili wiary i cierpliwie czekali na wiatr. Częśc poskładała modele i próbowała latać na północnym zboczu. Wiatr jednak był za słaby i nie umozliwiał utrzymywania sie w powietrzu. Dopiero gdy pojawiła się termika mozna było łapać bąble termiczne i uzyskiwać dłuższe loty. Niestety wiatr się nie zmienił i nie rozpoczęto lotów konkursowych. Po zakończeniu lotów w godzinach wieczornych organizatorzy zaprosili wszystkich na przyjęcie do lokalu w Jeleniej Górze. Atmosfera była typowo modelarska i przy okazji spotkania omówiono wiele tematów dotyczących problemów modelarzy oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem klasy F3F. Z nadzieja na poprawę warunków pogodowych położyliśmy się spać chociaż byli tacy którzy z góry założyli że w niedzielę pogoda się nie zmieni i zawodów nie uda się rozegrać. Niedzielny poranek przywitał nas pięknym słońcem i morzem mgieł które snuło się u stóp Karkanoszy. Widok jak z bajki jednak nie na to czekali zawodnicy. Wszyscy wypatrywaliśmy oznak wiatru. Tym razem prognozy się sprawdziły i koło godz. 10.00 wiatr zaczął się nasilać. Udaliśmy się na zbocze zachodnie aby sprawdzić czy jego siła jest wystarczająca do rozegrania zawodów. Po analizie warunków zapadła decyzja o rozłożeniu bazy. Wiatr wiał z prędkością 3-4 m/s , a co jakiś czas przechodziły podmuchy termiczne.
Po godz. 11.00 rozpoczęła się pierwsza kolejka lotów. Zmienny wiatr powodował duże zróżnicowanie uzyskiwanych przez zawodników czasów oraz stawiał przed zawodnikami trudne zadanie wykonania dobrego lotu.
Mimo trudnych warunków atmosferycznych starty odbywały się bez większych zakłóceń i protestów. Nad przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny Krzysztof Malczuk, który mimo awarii sprzętu pomiarowego sprawnie przeprowadził zawody.
Ogółem rozegrano 4 kolejki lotów co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę warunki meteorologiczne i ilość startujących zawodników. Ze względu na zróżnicowane czasy uzyskiwane przez zawodników w poszczególnych kolejkach do końca nie było wiadomo kto wygra zawody, dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na ogłoszenie wyników.
Uroczystość zakończenia Mistrzostw Polski odbyła się na szczycie góry szybowcowej. Przed samym ogłoszeniem wyników Aeroklub Jeleniogórski zafundował pierwszej trójce lot samolotem nad Jelenią Górą. Po zakończeniu lotu sędzia główny ogłosił wyniki zawodów.
Ponieważ w zawodach startowali również zawodnicy nie posiadający licencji dlatego prowadzone były dwie klasyfikacje. Jedna open dla wszystkich zawodników druga oficjalna dla zawodników posiadających licencje. Mistrzem Polski został Tomasz Kosecki, który obronił tytuł uzyskany rok temu w Tęgoborzu, tytuł wicemistrza tak jak przed rokiem zdobył Michał Skarwecki zaś trzecie miejsce zajął Jakub Świst.
W klasyfikacji Open pierwsze miejsce również zdobył Tomasz Kosecki, drugie Dariusz Stężalski, a trzecie Jerzy Kurek.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy, puchary i medale, które wręczał prezez Aeroklubu Jeleniogórskiego Jacek Urbański zaś wszyscy zawodnicy otrzymali upominki. Nagrody ufundowali sponsorzy mistrzostw: Producent Wód Mineralnych Jurajska, Perfetti Van Melle Polska, Delta Wrocław, sklep modelarski Modelemax. Patronat medialny nad zawodami sprawowała: Telewizja Dami i Odra. Uczestnicy zawodów zwracali uwagę na wspaniałą organizację Mistrzostw Polski. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i wspaniałej atmosferze wyjeżdżaliśmy z Jeleniej Góry pełni wrażeń i podziwu dla organizatorów. Serdecznie Wam dziękujemy.

Pełne wyniki zawodów